Seminarium badawcze OKFiSF UW 2017/2018

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na cykl seminariów badawczych w semestrze zimowym roku akademickiego 2017/2018.
12 października 2017
dr Aleksandra Zubrzycka-Czarnecka (Instytut Polityki Społecznej UW)
„Miejsce aktorów społecznych w procesie kreowania polityki mieszkaniowej w Polsce – wnioski z badań”
Wystąpienie będzie dotyczyło badania partycypacji politycznej w obszarze wybranego obszaru polityki publicznej – mieszkalnictwa. Zaprezentowane zostanie ujęcie politologiczne oraz konstruktywistyczne.
26 października 2017
dr Grégoire Brault (Alliance Française)
„Język francuski poprzez ekologię, ekologia poprzez język francuski”
Wobec trudności z rozwojem nauczania i promocji języka francuskiego wśród najmłodszych uczniów w Europie Środkowej, w Polsce szczególnie, ośrodki Alliance Française stworzyły projekt „Le français au sens propre”, którego celem jest nauka języka francuskiego poprzez ekologię i ekologii poprzez język francuski. Projekt ten, przynoszący realne efekty, jest owocem analizy sytuacji demograficznej i lingwistycznej krajów Europy Środkowej, a ponadto dotyka problematyki autonomizacji finansowej ośrodków Alliance Française w kontekście coraz trudniejszej sytuacji budżetowej.
9 listopada 2017
Ariadna Lewańska (OKFiSF)
„Żyjemy w społeczeństwach otwartych? Krzyż z Ploërmel i Klątwa w Warszawie”
Krótkie przedstawienie dwóch koncepcji – Henri Bergson i Karl Popper – jako zaproszenie do dyskusji o aktualnych problemach związanych ze społeczeństwem otwartym. Przypomnimy, w jaki sposób ci dwaj filozofowie pojmowali rolę krytyki i mistyki w społeczeństwie demokratycznym, w celu lepszego zrozumienia aktualnej polemiki wokół symboli religijnych w Polsce i we Francji.
23 listopada 2017
Alicja Jaworska (OKFiSF)
„Dyskurs prasowy – dostęp do pamięci zbiorowej”
Analiza dyskursu prasowego okazuje się wielowymiarowo ciekawa w kontekście pamięci zbiorowej. Znajdujemy w nim między innymi formuły, jak na przykład „mariage homosexuel”, „bonnets rouges” czy „Charlie Hebdo”, których źródłem jest obieg dyskursów w prasie codziennej. Te stałe związki wyrazowe symbolizują pewne idee społeczno-polityczne oraz stanowią odwołanie dla członków danego społeczeństwa do określonego momentu w jego historii. Dyskurs prasowy pełni zatem prawdopodobnie podwójną rolę: tworzy pewną część pamięci zbiorowej, a jednocześnie umożliwia dostęp do tych zasobów. Te rozważania stanowią kontynuację badań S. Moirand (2007) i A. Krieg-Planque (2009).
7 grudnia 2017, godz. 16.00
INSTYTUT SOCJOLOGII UW, ul. Karowa 18, sala nr 18
Gościem seminarium będzie Laurent Thévenot, profesor École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS), socjolog, ekonomista, twórca nurtu socjologii pragmatycznej.
Spotkanie w języku angielskim.
“DIFFERING IN A COMMON CITY. A new comparative perspective from French Pragmatic Sociology”
The presentation will first recall the genealogy of the research trend called “Pragmatic Sociology” which has rejuvenated various domains of social, political and economic sciences: sociology of public criticism, of quantification, economic sociology and institutional economics of markets, quality conventions and organizations, labor, health, education and social policies, social protests, journalism and medias, new technologies of information and communication, religion, participative democracy. The presentation will then focus on recent developments in the transnational comparison of ways to build commonality and deal with differences in the city.
Otwarcie: dr Nicolas Maslowski, OKFiSF UW
Prowadzący: dr hab. Maciej Gdula, Instytut Socjologii UW
14 grudnia 2017
Ewa Tartakowsky (OKFiSF, Sciences Po Paris, Institut Catholique de Paris)
„Dwustronne komisje ds. nauczania historii w Polsce. Strategie pojednania i opracowania treści szkolnych”
Na polu stosunków międzynarodowych i nauczania historii w Polsce, dwustronne komisje do spraw oceny podręczników szkolnych są jednym z instrumentów wprowadzanych przez porozumienia pomiędzy ministerstwami edukacji poszczególnych państw. Część z nich pojawia się już w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Kolejne przypadają na okres transformacji demokratycznej w Polsce, wraz z potrzebą radykalnej redefinicji miejsca i stosunków na arenie międzynarodowej. Owa przestrzeń spotkań ma na celu umożliwienie konfrontacji historii narodowych i ich interpretacji, opracowanie wspólnych interpretacji, wpłynięcie – z różnym skutkiem – na treść podręczników i kształt nauczania historii w każdym z państw uczestniczących. Poza debatą historyczną, komisje te wpisują się w politykę rządów każdego z państw dotyczącą reparacji.
11 stycznia 2018
Le séminaire de lecture
Seminarium poświęcone będzie prezentacji nowości wydawniczych z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Czworo gości zaprezentuje następujące publikacje:
dr Kinga Torbicka – Bazin, Anne et Tenenbaum, Charles (dir). L’Union Européenne et la paix. Paris : SciencesPo Les Presses, 2017.
dr Franck Duhautoy – Citton, Yves. Médiarchie. Paris : Seuil, 2017.
Gauthier Graslin – Flipo, Aurore. Génération Low-Cost. Itinéraires de jeunes migrants intra-européens. Rennes : Presses Universitaires de Rennes, 2017.
22 lutego 2018
dr François-Ronan Dubois (OKFiSF UW)
„Historia i teoria mediów: perspektywa porównawcza”
Badania nad mediami rozwijają się nieprzerwanie od trzydziestu lat we Francji, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Perspektywy często rozbieżne rozwinęły się w oparciu o badania literackie, naukę o komunikacji, socjologię, semiotykę, ale większość z nich koncentruje się prawie wyłącznie na współczesności. Na seminarium przyjrzymy się perspektywie znacząco różnej, której źródłami są między innymi archeologia mediów i historia książki, a która ma za zadanie pokazać rolę komparatystyki w zrozumieniu zjawisk medialnych.
W ramach tego spotkania dr Zuzanna Wiorogórska opowie również o książce T. Guénolé Les jeunes de banlieue mangent-ils les enfants ? (2015).
15 marca 2018
dr Małgorzata Zawadzka (Uniwersytet w Białymstoku, OKFiSF UW)
„Obraz Paryża w listach Jarosława Iwaszkiewicza i Hélène Kahn-Caselli”
Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980), polski pisarz i poeta, najszerzej znany jako autor powieści i opowiadań (Sława i chwała, Panny z Wilka, Brzezina). Hélène Kahn-Casella (1876-1952), paryżanka, pianistka-akompaniatorka, przyjaciółka i wielbiciela wielu muzyków i pisarzy związanych z Paryżem.
Zbiór ich listów, które pisali do siebie w latach 1925-1952, znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Oboje korespondenci zwierzali się sobie z osobistych kłopotów, ale wymieniali się również spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi literatury, muzyki i wydarzeń artystycznych epoki.
Skoncentrujemy się na fragmentach listów, w których mowa jest o Paryżu. Dla Hélène – rodzinne miasto, jej naturalne środowisko, źródło i świadek jej wzruszeń i artystycznych przeżyć. Dla Jarosława – miasto wyśnione i wreszcie poznane, miasto, które pisarz uważał za samo centrum artystycznego świata, a później, z biegiem lat, Paryż stał się dla niego symbolem minionej młodości.
12 kwietnia 2018
dr Franck Duhautoy (OKFiSF UW)
„Między wspólnym dziedzictwem ludzkości a dobrami ekonomicznymi – ewolucja prawa kosmicznego”
Wobec spodziewanego wyczerpania ziemskich zasobów naturalnych, niektóre państwa ustanawiają prawo pozytywne zapewniające dostęp do pełnych procedur nadania zasobów pozaatmosferycznych. Ta tendencja napotyka przeszkodę w postaci istniejącego prawa międzynarodowego, które w sprawie ciał niebieskich stoi po stronie dobra wspólnego czy też wspólnego dziedzictwa ludzkości.
26 kwietnia 2018
dr hab. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW, OKFiSF UW)
„Między postkolonializmem a ludobójstwem – kryzys partnerstwa strategicznego Polska-Ukraina”
Pomimo trudnej przeszłości, po upadku bloku komunistycznego, Polska i Ukraina potrafiły zbudować bliskie, przyjazne relacje. To „partnerstwo strategiczne” opierało się przede wszystkim na wsparciu ze strony polskich elit demokratycznych niepodległości Ukrainy, która – pomimo słabości reform proponowanych przez rządzącą nomenklaturę postkomunistyczną – była postrzegana jako gwarancja przeciw ekspansji rosyjskiej. Obecnie relacje pomiędzy tymi państwami są zagrożone głębokim kryzysem. Aktualnie rządząca partia, Prawo i Sprawiedliwość, szuka wrogów na zewnątrz: Ukraina jest w tym kontekście faworytem, zważywszy na bolesną wspólną przeszłość (rzeź wołyńska 1943-44), wielkość i znaczenie imigracji ukraińskiej w Polsce oraz słabość Ukrainy wobec Polski. Ze swojej strony, po „rewolucji godności” i agresji rosyjskiej, Ukraina próbuje zdefiniować swoją tożsamość narodową szukając nowych bohaterów pomimo prawdy historycznej i protestów sąsiadów. W tym kontekście trudno uniknąć konfliktu.
10 maja 2018
dr Kinga Torbicka (OKFiSF UW)
„Wielka Europa Emmanuela Macrona. Społeczeństwo francuskie wobec przyszłości Europy”
W przemówieniu na temat „Stanu Unii 2017” i w „Białej księdze przyszłości Europy” odnajdujemy wizję przemian, które nieuchronnie nadejdą w Unii Europejskiej. Od czasu ostatniej kampanii prezydenckiej we Francji, obserwujemy w społeczeństwie francuskim znaczący powrót euroentuzjazmu – „efekt Macrona”. Czy Francuzi opowiadają się za powrotem do idei „Wielkiej Europy”? Czy po ostatnim przemówieniu Emmanuela Macrona w Parlamencie Europejskim 17 kwietnia 2018, jawi się on jako „zbawca Europy”? Wobec zbliżających się wyborów parlamentarnych (koniec maja 2019), nastroje społeczeństwa francuskiego wymagają pogłębionej analizy.
24 maja 2018
prof. Pascal Dubourg Glatigny (CNRS, PIAST PAN)
„Powstanie Zamościa: polski Renesans oddalony od centrum”
Wzorowe miasto Renesansu? Włoskie miasto w Polsce? Percepcja starego miasta Zamościa jest ściśle związana z narracją polskiego Renesansu. Wychodząc od omówienia motywów i warunków powstania Zamościa, pokażemy w jaki sposób wpisuje się on w panoramę europejską, otwierając tym samym nowe perspektywy badawcze.
Seminarium ma charakter otwarty.
Spotkania w języku francuskim.
Spotkania odbywają się w czytelni Ośrodka (sala 3.012), ul. Dobra 55, w godzinach 17.30-19.00.