5/03/24 – Transhumanizm. W stronę biopolityki ponowoczesnej – Jakub Chustecki WNPiSM UW

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique.
Transhumanizm. W stronę biopolityki ponowoczesnej / Jakub Chustecki (WNPiSM UW)
05.03.2024 wtorek
godz. 16.45-18.15
Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl
Spotkanie w języku polskim, on-line.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: www.okf.uw.edu.pl
Biogram
Jakub Chustecki absolwent studiów I stopnia z zakresu nauk o polityce i administracji, założyciel i prezes IKN „Myśl Politycznie” oraz redaktor naczelny studenckiego czasopisma naukowego o tej samej nazwie. Fundator i pierwszy prezes zarządu Fundacji Patrz Szerzej specjalizującej się w edukacji pozaformalnej. Kierownik europejskiego projektu edukacyjnego pn. “Akcja Grywalizacja”. Interesuje się biopolityką, współczesną filozofią polityki oraz teorią i praktyką państw niedemokratycznych. Autor artykułów naukowych poświęconych problematyce państw totalitarnych (w tym: biopolityce jako przedmiotowi oddziaływania władzy totalitarnej, systemowi politycznemu Korei Północnej czy też ewolucji idei obozu koncentracyjnego jako projektu politycznego), a także prac z zakresu metodologii politologii i biopolityki. W 2024 roku ukazała się monografia naukowa jego autorstwa pt. “Transhumanizm. W stronę biopolityki ponowoczesnej”. Został trzykrotnie uhonorowany nagrodą Prezydenta m.st. Warszawy (2021, 2022, 2023) za działalność społeczną i naukową oraz otrzymał nagrodę dziekana WNPiSM dla najlepszego studenta studiów I stopnia (2022).
Streszczenie
Spotkanie wokół książki Jakuba Chusteckiego „Transhumanizm. W stronę biopolityki ponowoczesnej”, WUW, 2024. Transhumanizm znajduje się na styku różnorodnych dyscyplin naukowych (zarówno przyrodnicznych jak i społeczno-humanistycznych). Dotychczasowe prace z zakresu nauk społecznych, poświęcone problemowi transhumanizmu koncentrowały się na jego wymiarze etyczno-moralnym. Prezentowana monografia oferuje nową perspektywę analityczną – zjawisko transhumanizmu przedstawione zostało w ujęciu biopolitycznym. Autor dzięki wskazaniu relacji pomiędzy biopolityką a transhumanizmem, zwrócił uwagę na nie eksplorowane dotychczas obszary życia społeczno-politycznego, które w wyniku dynamicznego rozwoju technologii podlegać będą całkowitej redefinicji. Książka pokazuje jak rozwój technologii transhumanistycznych i mechanizmów działania biowładzy (zarówno klasycznej jak i ponowoczesnej) wpłynie na obszary takie jak: równość, wolność oraz autonomia.