27/11/24 – Polityki normalności. Organizacje sektora jądrowego wobec poważnych wypadków (1979-2019). – Valérie Arnhold (EMLyon)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Frankofońskie seminarium badawcze nauk humanistycznych i społecznych
Polityki normalności. Organizacje sektora jądrowego wobec poważnych wypadków (1979-2019).
Valérie Arnhold (EMLyon)
Środa 27.11.2024, 17.00-18.30
Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)
Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.
Streszczenie
Streszczenie
W jaki sposób poważne niepożądane zdarzenia zagrażające instytucjom rządowym można przekształcić w „normalne” zdarzenia, które pomogą skonsolidować istniejący porządek instytucjonalny? Niniejsza prezentacja przedstawi sposób, w jaki francuskie i europejskie organy regulacyjne zaczęły traktować poważne awarie jądrowe jako „normalne” zdarzenia i przeanalizuje warunki społeczne, w których ten proces normalizacji stał się możliwy. Opierał się on w szczególności na wzmocnieniu względnej autonomii organizacji działających w sektorze energii jądrowej w stosunku do innych organizacji państwowych i władzy wykonawczej oraz na ukształtowaniu zestawu praktyk zawodowych i systemów bezpieczeństwa jądrowego, częściowo przekazywanych na poziomie europejskim i międzynarodowym. Praktyki te prowadzą do opracowania specyficznego sposobu postępowania w przypadku awarii w sektorze jądrowym, odpowiadającego wewnętrznym i zewnętrznym wyzwaniom stojącym przed organizacjami nuklearnymi, utrzymując jednocześnie inne podmioty publiczne na dystans. Sprawia on, że ograniczenie działania instytucji publicznych staje się akceptowalne i przyczynia się do przekonania, że poważne awarie można przezwyciężyć, zapobiegając jednocześnie debacie i krytyce wyborów politycznych z nimi związanych.
Biografia
Valerie Arnhold jest adiunktem w dziedzinie socjologii w Emlyon i członkiem laboratorium OCE (Organisations : Perspectives Critiques et Ethnographiques). Jest także pracownikiem naukowym w Centre de Sociologie des Organisations (CNRS-Sciences Po), członkiem programu „Nuclear Knowledges” (Sciences Po) oraz Mitate Lab (CNRS), francusko-japońskiej sieci badawczej zajmującej się poświęconej „Post-Fukushima Studies”. Jej prace koncentrują się na sposobach, w jaki organizacje reagują na zagrożenia, kryzysy i niepożądane skutki swojej działalności, szczególnie w obszarze ochrony środowiska. Publikowała w Sociology of Work, Genesis, Cold War History i Social Forces.