24.01.2024 – Dziedzictwo niematerialne i płeć. Przypadek ukraińskich kompozytorek od 2022 roku – dr Louisa MARTIN-CHEVALIER (Sorbonne Université)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze :
Dziedzictwo niematerialne i płeć. Przypadek ukraińskich kompozytorek od 2022 roku
Środa 24.01.2024, 17.00-18.30
Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)
On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl
Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.
Streszczenie
Liczne badania dedykowane ukazują kwestię niewidzialności i mniejszościowości muzyczek w jej najszerszym znaczeniu, niezależnie od tego, czy są to performerki, instrumentalistki, dyrygentki, kompozytorki czy artystki dźwiękowe, które od dawna pozostają w cieniu historii muzyki. Przypadek ukraińskich muzyczek, zarówno na wygnaniu, jak i tych pozostających w Ukrainie, jest wciąż mało zbadany w literaturze naukowej. Natomiast najnowsze prace związane z muzyką ukraińską jedynie marginalnie poruszają kwestie płci. Prezentacja zwróci uwagę w szczególności na program badawczy UkFemm, który skupia się wokół licznych wymiarów niewidzialności kobiet i ich dzieł.
Biogram
Louisa Martin-Chevalier jest wykładowczynią na Uniwersytecie Sorbońskim, gdzie wykłada historię muzyki oraz analizę XX i XXI wieku. Zajmuje się badaniami nad rosyjską awangardą i szerzej nad twórczością muzyczną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej od początku XX wieku do współczesności, koncentrując się wokół problematyki płci, skutków ruchów migracyjnych i kulturowych oraz wygnania. Współkierowniczka zespołu badawczego IReMus „Ramy instytucjonalne i społeczne”. Louisa Martin-Chevalier angażuje się także w bieżące projekty dotyczące organizacji władzy w instytucjach muzycznych, zwłaszcza wokół orkiestr bez dyrygenta. Od 2020 roku jest współdyrektorką magazynu Filigrane. Muzyka, estetyka, nauka i społeczeństwo. Ponadto koordynuje seminarium GeMM „Muzyczki w Europie Wschodniej w XX i XXI wieku: cyrkulacje, mobilizacje i wygnania”. Współtworzyła europejskie seminarium „Budowanie relacji w zmieniającym się świecie – Europejskie Seminarium Muzykologiczne” oraz innowacyjne seminarium badawcze w zakresie działań „Former un collectif sans chef·fe”.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.