Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

20/03/24 – La Fayette i Polska: spojrzenie ze zbiorów Fundacji Chambrun Vincent Bouat-Ferlier (Musée national de la Marine)

20/03/24 – La Fayette i Polska: spojrzenie ze zbiorów Fundacji Chambrun  Vincent Bouat-Ferlier (Musée national de la Marine)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Séminaire français de Sciences Humaines et Sociales

La Fayette i Polska: spojrzenie ze zbiorów Fundacji Chambrun / Vincent Bouat-Ferlier (Musée national de la Marine)

 

Środa 20.03.2024, 17.00-18.30

Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.
On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl

Biogram

Vincent Bouat-Ferlier jest generalnym kuratorem dziedzictwa, absolwentem l’École nationale des chartes i Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W grudniu 2022 roku został dyrektorem Fundacji Chambrun. Wcześniej był kierownikiem projektu muzeograficznego w Narodowym Muzeum Morskim, a następnie jego dyrektorem. Fundacja Chambrun, organizacja non-profit, została uznana za organizację pożytku publicznego w 1959 roku. Jej celem jest ochrona, renowacja i zapewnienie utrzymania zamku generała Lafayette – Château de Lagrange. Zadaniem Fundacji jest także klasyfikacja wszystkich archiwów generała i jego rodziny, w celu ich uzupełnienia i nadania im znaczenia, a także, aby poznać osobowość, życie i idee Lafayette’a, który poświęcił swoje życie obronie ideału demokracji.

Streszczenie

Generał La Fayette jest związany z Polską, której wolność była mu bliska od czasów wczesnej młodości. Podczas różnych kampanii, w których brał udział, min. podczas amerykańskiej wojny o niepodległość, poznał polskich oficerów, a zwłaszcza Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego. Jego sympatia do Polski i Polaków objawiła się jeszcze bardziej w jego poparciu dla powstańców w 1830 r.: jako twórca Komitetu Franko-Polskiego La Fayette organizował opór powstańców z Francji i w dużej mierze z Château de La Grange. Posiadłość ta została odzyskana przez jego żonę pod koniec rewolucji, spędzał on tam większość czasu, gdy nie był w Paryżu, aż do swojej śmierci w 1834 roku.

Château de La Grange, miejsce spotkań, dla niektórych spiskowania, przechowuje w swoich murach pamięć swoich gości, a korytarz prowadzący do pokojów powstańców nosi nazwę „korytarza Polaków”. Ponadto w Château de La Grange zachowały się liczne dokumenty i zbiory, które przypominają zaangażowanie La Fayette’a w tę sprawę, które zapewniło mu nominację na pierwszego grenadiera Polskiej Gwardii Narodowej, ale także wzmożony nadzór nad jego osobą, rodziną i majątkiem, aż do aresztowania Joachima Lelewela w La Grange.

Celem prezentacji jest przywołanie licznych śladów zaangażowania generała na rzecz Polaków pragnących wolności oraz rozważenie sposobów przywołania polskiej obecności w La Grange i tego okresu zamku oraz historii La Fayette’a, zbyt mało znanej we Francji.

 

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.