18.01.2024 – PORUSZENI. AWANS I EMOCJE W SOCJALISTYCZNEJ POLSCE – dr MAGDA SZCZEŚNIAK (IKP UW)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu
CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ :
Czwartek 18 stycznia 2024 r., godz. 17.00
PORUSZENI. AWANS I EMOCJE W SOCJALISTYCZNEJ POLSCE – dr MAGDA SZCZEŚCNIAK (IKP UW)
Referentka: MAGDA SZCZEŚCNIAK (IKP UW)
Komentować będzie: ELŻBIETA DURYS (WP UW)
Spotkanie poprowadzi: TOMASZ RAWSKI (WS UW)
Komentować będzie: ELŻBIETA DURYS (WP UW)
Spotkanie poprowadzi: TOMASZ RAWSKI (WS UW)
Spotkanie odbędzie się 18.01.2024 o godz. 17.00 w sali 3.012 Ośrodka Kultury Francuskiej UW, ul. Dobra 55 w Warszawie. Możliwe będzie uczestnictwo zdalne na platformie Zoom. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Tomaszem Rawskim (t.rawski@is.uw.edu.pl) lub sekretariatem OKF UW (okf@uw.edu.pl) do 14.12, godz. 14.00. Łącza do seminarium wyślemy drogą mailową.
PORUSZENI. AWANS I EMOCJE W SOCJALISTYCZNEJ POLSCE
Po II Wojnie Światowej w Polsce doszło do radykalnej reorganizacji struktury klasowej. Awans społeczny mas chłopskich i robotniczych stanowił podstawową obietnicę składaną przez rodzące się po wojnie państwo. Nowy system miał doprowadzić do zbudowania społeczeństwa opartego na równości i współpracy. Choć obietnica wyeliminowania klasowych hierarchii składana przez socjalistyczne państwo nie została zrealizowana, to przez kolejne dekady mapa społeczna podlegała nieustannym przeobrażeniom i negocjacjom. Szacuje się, że między 1/4 a 1/3 Polaków doświadczyło w tym okresie mobilności społecznej, często pokonując przy tym kil-ka szczebli przedwojennej drabiny klasowej. W książce Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce Magda Szcześniak przywraca pamięć o doświadczeniu mobilności społecznej, elektryzującym temacie debaty publicznej okresu PRL, przyglądając się niezwykłemu zbiorowi tekstów i filmowych obrazów interpretowanych jako „socjalistyczne opowieści awansu”. Ich autorki i autorzy na bieżąco próbowali rejestrować i poddawać analizie mechanizmy mobilności społecznej i silne emocje towarzyszące przemianie tożsamości. W wystąpieniu autorka opowie o głównych założeniach badawczych książki oraz analizowanych przez nią materiałach archiwalnych.
Magda Szcześniak – kulturoznawczyni i historyczka kultury, adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kierująca specjalizacją “Kultura Wizualna”. Autorka książek Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji (2016) i Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce (2023), współautorka dwutomowej publikacji Kultura wizualna w Polsce (2017). Dwukrotna stypendystka Fundacji Fulbrighta oraz Narodowego Centrum Nauki. Laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz Nagrody Naukowej „Polityki” w dziedzinie nauk humanistycznych (2017).