Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

17/04/24 – Matrimoines – prof. Saskia Cousin (Université de Paris Nanterre)

17/04/24 – Matrimoines – prof. Saskia Cousin (Université de Paris Nanterre)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Séminaire français de Sciences Humaines et Sociales

Matrimoines / prof. Saskia Cousin (Université de Paris Nanterre)

 

Środa 17.04.2024, 17.00-18.30

Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)

Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl

 

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

Streszczenie

Celem prezentacji jest skonsolidowanie koncepcji „matrimoines” w perspektywie relacyjnej, w oparciu o badania i podejścia usytuowane. Pomimo, że stosunki władzy i tożsamości wchodzące w grę w procesie dziedzictwa są często eufemizowane, pojęcie „matrimoines” wymaga ponownego umiejscowienia i przywrócenia tych relacji. Opierając się na wspomnieniach Abomean o „amuletach amazońskich” przechowywanych w muzeum Quai Branly, pytaniach intersekcyjnych i pracach krytycznych na temat hegemonii zachodnich kategorii różnicy seksualnej, referat ma na celu przywrócenie kwestii semantycznych, politycznych i symbolicznych przypisanych terminom „kobiety”, „żony” i „matki” w rozumieniu Afryki Zachodniej. Pod warunkiem przywrócenia jego wymiaru tworzenia i przekazywania, koncepcja „matrimoines” pozwala na uwzględnienie i podjęcie kilku nierozstrzygniętych kwestii w badaniach nad płcią: 1) kwestia hierarchii związanej z wiekiem, centralna w stosunkach władzy, 2) względny i ewoluujący charakter pozycji władzy. W językach południowego Beninu terminy oznaczające „żony” nie są związane z płcią, ale charakteryzują relację bliskości i podporządkowania; zaś terminy oznaczające „matkę” kojarzą się z ideą starszeństwa, spłodzenia i władzy, zwłaszcza vodún; 3) Specyficzne formy relacji z żywymi istotami i przekazywanie. Przedstawione zostanie także w jaki sposób te obserwacje mogą odnowić badania nad dziedzictwem.

 

 

Biogram

Saskia Cousin jest antropolożką i socjolożką w Laboratorium socjologii, filozofii i antropologii politycznej (Sophiapol) na Uniwersytecie Paris Nanterre. Jej prace skupiają się na „ekonomiach inności”: wymianach, których wartość zależy od postrzeganego lub przypisanego charakteru inności. Bada rząd inności, jego mity, rynek i ekonomię polityczną, ale także jego tkankę popularną, gospodarkę krajową, jego upodmiotowienie i opór. Bada restytucję afrykańskich dóbr kultury, gościnności i turystyki, mityczną indywidualizację „króla”, „matki” i „żony”, boskości Ògún, roślin miejskich i przodków – upiorów. Jej najnowsza monografia to „Ògún et les matrimoines”, (Presses Universitaires de Nanterre, 2024).