Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

13/06/24 – ZWYCZAJNY KOMUNIZM TONI LECHTMAN, 1918-1996 – prof. Anna MULLER (University of Michigan-Dearborn)

13/06/24 – ZWYCZAJNY KOMUNIZM TONI LECHTMAN, 1918-1996 – prof. Anna MULLER (University of Michigan-Dearborn)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu

CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ : 

ZWYCZAJNY KOMUNIZM TONI LECHTMAN, 1918-1996 – Anna MULLER (University of Michigan-Dearborn)

 

Prezentuje: Anna MULLER (University of Michigan-Dearborn)
Komentuje: Katarzyna CHMIELEWSKA (IBL PAN)
Spotkanie prowadzi: Wiktor MARZEC (ISS UW)

Prezentacja odbędzie się w języku polskim.

Spotkanie odbędzie się 13.06.2024 o godz. 17.00 w sali 3.012 Ośrodka Kultury Francuskiej UW, ul. Dobra 55 w Warszawie. Możliwe uczestnictwo zdalne. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Wiktorem Marcem (wh.marzec@uw.edu.pl) lub sekretariatem OKF
sekretariatem OKF UW (okf@uw.edu.pl) do godz. 14.00 w dniu spotkania.

ZWYCZAJNY KOMUNIZM TONI LECHTMAN, 1918-1996

Prezentacja jest oparta o biografię polsko-żydowskiej komunistki Toni Lechtman (An Ordinary Life? The Journeys of Tonia Lechtman, 1918-1996). Jej skomplikowane i dobrze udokumentowane życie stanowić będzie podstawę do rozmowy na temat różnych sposobów rozumienia komunizmu: komunizm jako małżeństwo, komunizm jako macierzyń-stwo, komunizm jako dom, komunizm jako mobilność. Komunizm jest wizją świata, ale i sposobem na indywidualny rozwój osadzenie jed-nostki w społeczeństwie. W tym kontekście komunizm staje się prze-strzenią dyskursywną, przestrzenią wiedzy o i rozumienia świata, ale też i sposobem zdobywania wiedzy o świecie. Dodatkowo rozmowa o biografii Toni Lechtman daje szansę na refleksję na temat intymnych i bardzo indywidulanych historii (mikrohistorii/ biografii) jak i relacji pomiędzy autorem/autorką (historykiem/ historyczką) a osobami na których skupi się ich zainteresowanie.

 

Bio

ANNA MULLER jest profesorem na wydziale nauk społecznych Uniwersytetu Michigan-Dearborn. Jest autorem: If the Walls Could Speak (New York: Oxford University Press, 2018), Przetrwać. Żyć Dalej. Rozmowy z więźniarkami z Europy Środkowej 1945-1956 (Warsaw: Instytut Badań Literackich, PAN, 2022), oraz An Ordinary Life? The Journeys of Tonia Lechtman, 1918-1996 (Ohio University Press, 2023). Anna jest aktywna w organizacjach zajmujących się promocją polskiej i polsko – amery-kańskiej historii w Stanach Zjednoczonych jako członek zarządów Po-lish American Historical Association (PAHA) i Association for Women in Slavic Studies (AWSS), i prezydent Polish Institute of Arts and Sciences in America (PIASA).