Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

13.05.2025 | Między nauką a suwerennością: ustalenia i konsekwencje traktatu pandemicznego WHO | dr Adam Strobeyko

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique. 

 

Między nauką a suwerennością: ustalenia i konsekwencje traktatu pandemicznego WHO

 

dr Adam Strobeyko (IHEID w Genewie)

spotkanie poprowadzi dr Radosław Szymański (OKFiSF)

 

wtorek, 13.05.2025

godz. 16.45-18.15 

 

Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl 

Spotkanie w języku polskim, on-line. 

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody. 

Więcej informacji: www.okf.uw.edu.pl  

 

Streszczenie

Zdrowie globalne zostało wstrząśnięte przez pandemię COVID-19, która ujawniła dysfunkcje we współpracy międzynarodowej oraz nierówności w dostępie do produktów medycznych. Wydarzenia te skłoniły państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do podjęcia reformy międzynarodowego prawa zdrowia. Obecnie udało się zrewidować Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne oraz osiągnąć porozumienie w sprawie traktatu pandemicznego po ponad trzech latach negocjacji. Ustalenia obejmują m.in. nowe regulacje dotyczące prewencji pandemii, dostępu do danych oraz sprawiedliwego podziału korzyści wynikających z ich wymiany.

Jednocześnie ponowne dojście Donalda Trumpa do władzy, naznaczone wcześniejszym wycofaniem Stanów Zjednoczonych z WHO i drastycznym ograniczeniem finansowania instytucji multilateralnych, może poważnie zagrozić globalnej architekturze współpracy zdrowotnej. Podczas seminarium prelegent przedstawi te wydarzenia i przeanalizuje je przez pryzmat teorii złożoności reżimów (regime complexity) oraz fragmentacji prawa międzynarodowego.

 

Bio

Dr Adam Strobeyko jest badaczem w dziedzinie prawa w Global Health Centre, Instytucie Wyższych Studiów Międzynarodowych i Rozwoju w Genewie (IHEID). Był kierownikiem projektu mającym na celu analizę międzynarodowych zasad udostępniania danych genetycznych, szczególnie w kontekście negocjacji nad traktatem pandemicznym. Posiada doktorat z prawa międzynarodowego uzyskany na IHEID, tytuł magistra zarządzania publicznego ze Sciences Po Paris oraz licencjat z prawa europejskiego Uniwersytetu w Maastricht. Adam odbył również wizyty naukowe w New York School of Law oraz Harvard Law School.