09/04/24 – Alien – Denizen – Citizen: Lokalne prawa wyborcze cudzoziemców w Polsce – Ivanna Kyliushyk (Uniwersytet Warszawski)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique.
Alien – Denizen – Citizen: Lokalne prawa wyborcze cudzoziemców w Polsce / Ivanna Kyliushyk (Uniwersytet Warszawski)
09.04.2024 wtorek
godz. 16.45-18.15
Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl
Spotkanie w języku polskim, on-line.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: www.okf.uw.edu.pl
Streszczenie
W związku ze wzrostem procesów mobilności ludzi, problematyka dotycząca relacji na styku państwa a migracji międzynarodowych zyskuje na znaczeniu. W trakcie seminarium porozmawiamy o inkluzji (włączeniu) cudzoziemców do lokalnej wspólnoty politycznej Polski.
W Polsce są stosowane różne regulacje prawne dotyczące praw politycznych cudzoziemców pochodzących z państw Unii Europejskiej (UE) i spoza niej. Lokalne prawa wyborcze, które są jednym z najważniejszych mechanizmów inkluzji politycznej, przysługują cudzoziemcom z UE stale zamieszkującym w Polsce, podczas gdy cudzoziemcom spoza niej dopiero wraz z nabyciem obywatelstwa polskiego. Takie regulacje powodują, że większość migrantów, którzy już zamieszkują w Polsce na stale (posiadają status rezydenta / zezwolenie na pobyt stały), pozostają wykluczonymi z życia politycznego wspólnoty przyjmującej. W tym czasie, gdy w 14 spośród 27 państw UE prawa wyborcze na szczeblu lokalnym przysługują stale zamieszkującym cudzoziemcom spoza Unii po spełnieniu określonych warunków.
Zatem zastanowimy się nad tym, czy i w jakich warunkach cudzoziemcom spoza UE mogą być nadane lokalne prawa polityczne w Polsce? Jakie są bariery stojące na drodze wprowadzenia takiej zmiany? Jakie są możliwe następstwa (pozytywne/negatywne) posiadania przez nich takich uprawnień? W jaki inny sposób można sprzyjać inkluzji politycznej cudzoziemców-stałych mieszkańców w Polsce?
Ivanna, zaprezentuje wyniki swoich ilościowych i jakościowych badań. Wyniki badania ilościowego przedstawiają opinię społeczną co do przyznania lokalnych praw politycznych cudzoziemcom spoza Unii w Polsce. A jakościowych (wywiadów eksperckich) przedstawiają bariery stojące na drodze takiego rozwiązania oraz jego możliwe pozytywne i negatywne skutki.
Biogram
Ivanna Kyliushyk – politolożka, badaczka społeczna; absolwentka Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie Warszawskim. Jej rozprawa doktorska dotyczy praw i partycypacji politycznej cudzoziemców w Polsce. Członkini Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością (CRASH) w Akademii Leona Koźmińskiego. Badaczka-stypendystka w projekcie „BigMig: Cyfrowe i analogowe ślady migrantów w dużych i małych zbiorach danych oraz zdolności ludzkie” (OPUS-19, NCN), a także badaczka w projekcie Warszawski Klaster Talentów oraz Link4Slills (Horyzont 2023). Także była badaczką w projektach: „MIMY: Empowerment through liquid Integration of migrant youth in vulnerable condition” (Horyzont 2020) oraz „Sytuacja ukraińskich migrantek w Polsce w czasie COVID-19” (finansowany przez Fundację im. Heinricha Bölla). W latach 2017–2023 działaczka społeczna współpracująca z Fundacją „Ukraiński Dom”, gdzie koordynowała projekty integracyjne i kulturalne. Badawczo zajmuje się migracją ukraińską, inkluzją i partycypacją polityczną cudzoziemców, ich integracją w tym na rynku pracy, politykami publicznymi w zakresie migracji.