08/05/24 – Dziedzictwo naszej codzienności: wyzwania i ograniczenia wobec obiektów przemysłowych, naukowych i technicznych w XX-XXI wieku – (Muriel Le Roux (CNRS-ENS/PSL-université Paris1 Panthéon-Sorbonne)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Séminaire français de Sciences Humaines et Sociales
Dziedzictwo naszej codzienności: wyzwania i ograniczenia wobec obiektów przemysłowych, naukowych i technicznych w XX-XXI wieku / Muriel Le Roux (CNRS-ENS/PSL-université Paris1 Panthéon-Sorbonne)
Środa 08.05.2024, 17.00-18.30
Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa
Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl
Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Streszczenie
Pojęcie dziedzictwa samo w sobie jest trudne do zdefiniowania. Zakłada, że myślimy o konieczności lub braku ratowania i zachowania wartościowych miejsc, budynków, obiektów (materialnych i niematerialnych). Niezależnie od tego, czy chodzi o „pomniki historyczne”, czy o archiwa (publiczne), nikt już nie kwestionuje publicznego charakteru pojęcia dziedzictwa. Niektórzy starają się rozszerzyć to pojęcie na obiekty przemysłowe, naukowe i techniczne, takie jak laboratoria badawcze (np. kontrowersje wokół zniszczenia laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu w styczniu 2024 r.).
We Francji zainteresowanie dziedzictwem przemysłowym jest stosunkowo nowe w porównaniu do Wielkiej Brytanii, choć nadal pozostaje niewielkie. Od lat 70. XX wieku interesują się nim osoby prywatne, historycy, antropolodzy, socjolodzy i geografowie. Pod pojęciem dziedzictwa przemysłowego rozumie się wszelkie ślady i artefakty (krajobrazy, fabryki, warsztaty) i niematerialne (umiejętności, wiedza, nauka) przemysłowych procesów produkcyjnych. Jednakże uczynienie tych miejsc i znajdujących się w nich artefaktów dziedzictwem jest bardzo złożone i wiąże się w równym stopniu z oczekiwaniami obywateli, jak i dobrą wolą i siłą polityków. Ta złożoność tworzy “martwe punkty” w procesach dziedzictwa, nawet jeśli zastosujemy formułę kuratorów archiwalnych „trzeba zniszczyć, aby właściwie zachować” na całe dziedzictwo naukowe, techniczne i przemysłowe. Od opuszczonych miejsc po opuszczone archiwa, referat będzie próbą wyjaśnienia, na konkretnych przykładach, dlaczego taka refleksja jest absolutnie konieczna, zwłaszcza w badaniu epoki współczesnej i teraźniejszości.
Biogram
Muriel Le Roux, historyczka w CNRS, zastępca dyrektora Instytutu Historii Nowożytnej i Współczesnej (CNRS-ENS/PSL-Université Paris1 Panthéon-Sorbonne) zajmuje się historią nauki, technologii i biznesu w XX i XXI wieku. Ostatnie publikacje: Modalités de la communication scientifique et technique : Perspectives historiques | Communicating Science and Technology : Historical Perspectives, P.I.E. Peter Lang, 2023 ; z Françoise Guéritte,
, London, ISTE Editions, 2017.