Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique.
Przedsiębiorczość kobiet z doświadczeniem migracji jako proces wzmocnienia: perspektywa intersekcjonalna
mgr Ksenia Homel
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
21.11.2023 wtorek
godz. 16.45-18.15
Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: www.okf.uw.edu.pl
Opis:
Imigrantki decydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, aby uzyskać większą autonomię i ekonomiczną niezależność, rozbudować sieci kontaktów, a także wzmocnić swoją pozycję w nowym kraju. Aktywność biznesowa pomimo wymiaru ekonomicznego spełnia dla nich ważne znaczenie symboliczne i relacyjne. Koncentrując się na sektorze usług kosmetycznych w Polsce zaprezentowane zostaną strategie biznesowe migrantek i znaczenie tej działalności jako procesu wzmocnienia (empowerment) w całokształcie ich projektów migracyjnych. Celem prezentacji będzie próba jest uchwycenia różnorodności i złożoności praktyk przedsiębiorczych kobiet ze społeczności: Ukraińskiej, Białoruskiej i Wietnamskiej w warunkach złożonych struktur opresji (Collins 2019). Podejmując ścieżkę przedsiębiorczości imigrantki stawiają czoła problemom związanym z dyskryminacją ze względu na płeć, pochodzenie i status migracyjny. Swoją aktywnością zmieniają one także wizerunek osób pozbawionych sprawczości lub z ograniczoną sprawczością (disempowered) na aktywne uczestniczki życia lokalnej społeczności.
W trakcie wystąpienia ukazana zostanie przedsiębiorczość kobiet z doświadczeniem migracji jako relacyjnym procesie nabywania sprawczości i wzmocnienia w wymiarze relacji społecznych, ekonomicznych i w wymiarze symbolicznym. W oparciu o wybrane ramy teoretyczne, przywołane zostanie znaczenie koncepcji
intersekcjonalności (Crenshaw 1989, Collins 2016, 2019) w badaniach przedsiębiorczości kobiet z doświadczeniem migracji. Ukazana zostanie także pozycja badaczki w trakcie realizacji projektu badawczego.
Biogram:
Ksenia Homel jest doktorantką w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz badaczką stowarzyszoną Ośrodka Badań nad Migracjami (Uniwersytet Warszawski). W latach 2018 – 2022 pracowała jako badaczka w Instytucie Spraw Publicznych. W latach 2018 – 2020 była także zaangażowana przy Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej jako wolontariuszka i koordynatorka projektów społecznych.
Jej badania doktoranckie dotyczą praktyk samoorganizacyjnych migrantek jako procesu wzmacniającego. Realizuje także projekt NCN Preludium pt “Strategies for achieving agency in the masculinised word of business: a sociological analyses of entrepreneurial trajectories of female migrants in Poland”. Angażuje się w projekty badawcze dotyczące diaspory jako ruchu społecznego i infrastruktury migracyjnej; współpracuje z organizacjami pozarządowymi i inicjatywami nieformalnymi.